تصویر ثابت

سپهر سازه
Rss
Logo

آخرین مطالب
» دانلود سوالات و پاسخ آزمون نظارت نظام مهندسی عمران مهر 96 ( سه شنبه 29 اسفند 1396 )
» دانلود سوالات و پاسخ آزمون محاسبات نظام مهندسی عمران مهر 96 ( سه شنبه 29 اسفند 1396 )
» دانلود مقاله و گزارش دستگاه سختی منفی Negative Stiffness Device ( سه شنبه 29 اسفند 1396 )
» دانلود گزارش میزلرزه جداگرهای اصطکاکی سه گانه Shake Table Testing of Triple Friction Pendulum Isolators under Extreme Conditions ( سه شنبه 29 اسفند 1396 )
» دانلود مدلسازی عدم قطعیت در تحلیل قابلیت اطمینان Model uncertainty in reliability analysis ( سه شنبه 29 اسفند 1396 )
» محتواهای تولید شده در سایت civil808 ( پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 )
» دانلود کتاب طراحی ساختمان های پتروشیمی در برابر انفجار Design of Blast-Resistant Buildings in Petrochemical Facilities ( شنبه 21 اسفند 1395 )
» دانلود کتاب هندبوک طراحی سیستم های کنترل فعال، هیبرید و نیمه فعال سازه Active, Hybrid, and Semi-active Structural Control: A Design and Implementation Handbook ( شنبه 21 اسفند 1395 )
» دانلود کتاب کنترل سازه Integrated Seismic Design of Structure and Control Systems ( شنبه 21 اسفند 1395 )
» دانلود کتاب طراحی لرزه ای جداگرها Design of Seismic Isolated Structures: From Theory to Practice ( پنجشنبه 19 اسفند 1395 )
» دانلود کتاب طراحی بر اساس عملکرد با میراگر غیرفعال Building Control with Passive Dampers: Optimal Performance-based Design for Earthquakes ( پنجشنبه 19 اسفند 1395 )
» دانلود گزارش عملکرد لرزه ای میراگر ویسکوز خطی و غیرخطی - MCEER ( سه شنبه 17 اسفند 1395 )
» دانلود کتاب طراحی بهینه کنترل فعال و غیرفعال سازه Design Optimization of Active and Passive Structural Control Systems ( سه شنبه 17 اسفند 1395 )
» دانلود کتاب کنترل فعال و غیرفعال سازه ها Active and Passive Vibration Control of Structures ( سه شنبه 17 اسفند 1395 )
» دستگاه سختی منفی Negative Stiffness Device for Seismic Protection of Structures ( پنجشنبه 28 بهمن 1395 )

نظرسنجی
لینکستان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
ADS
  • تاریخ : جمعه 1 خرداد 1394, 04:28 ب.ظ
دسته بندی : مقالات فارسی ,

طراحی بهینه سازه ها

منظور از طراحی بهینه سازه ها به کارگیری جدیدترین متدها و تکنیک های روز علم سازه و زلزله دنیا برای رسیدن به اقتصادی ترین و ایمن ترین طرح ممکن برای سازه است . این طرح دو عامل بهینه سازی رفتار سازه و اقتصاد پروژه را تواما در نظر می گیرد و در نهایت علاوه بر ایمنی سازه به طور قابل توجهی کاهش هزینه های ساخت و پرهیز از هدر رفت مصالح و سرمایه های ملی را تضمین می کند.

الگوریتم های به کار گرفته شده علاوه بر رعایت کلیه ضوابط و بندهای آئین نامه های روز دنیا و ایران (مقررات ملی ساختمان و نشریات سازمان برنامه و بودجه) کاملا قابل دفاع بوده و از طرفی طرح نهایی با توجه به مشکلات و محدودیت های اجرای سازه ها در کشور ، صددرصد عملی و اجرایی خواهد بود.

پاره ای از روش ها در بهینه سازی رفتار سازه ، ایمنی و اقتصاد پروژه عبارتند از:


ایبوک آموزش طراحی میراگر و جداگر به همراه مدلسازی در Sap2000

لینک خرید ایبوک در سایت Civil808 

http://www.civil808.com/sites/all/themes/sara/logo.png12726364850315636003.png- مطالعات لرزه­ شناسی­ منطقه و تحلیل­ ریسک
در مواردی ممکن است تحلیل ریسک منطقه ، شتاب بیشینه زلزله را حتی بیش از مقادیر توصیه شده آئین نامه بدست دهد. همچنین با توجه به موقعیت گسلهای منطقه ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که سایت پروژه ، زلزله ای گسل نزدیک را در دوره بازگشت خود تجربه کند.
اگرچه ممکن است لحاظ این موارد در نگاه اول سبب غیراقتصادی شدن طرح شود و از طرفی پیچیدگی محاسبات و افزایش زمان مطالعات را به دنبال دارد.

.

- تحلیل اندرکنش خاک و سازه
لحاظ اندرکنش خاک و سازه غالبا سبب افزایش پریود طبیعی سازه و کاهش شتاب زلزله (مطابق آئین نامه 2800) می شود. از آنجا که در نظر گرفتن اندرکنش ممکن است باعث بهبود اقتصاد پروژه شود ولی از آنجا که آئین نامه ایران به طور صریح در این باره اظهار نظر نمی کند تنها در صورتی که تحلیل اندرکنش سبب تغییر عمده رفتار سازه در تحلیل های تاریخچه زمانی زلزله شود این مورد لحاظ می شود.

.

-تحلیل های تاریخچه زمانی خطی و غیر خطی

تحلیل های تاریخچه زمانی خطی و غیرخطی سازه مطابق آئین نامه 2800 با رعایت کلیه ملاحظات آن مجاز است. تحلیل تاریخچه زمانی سازه تحت زلزله نیازمند رکوردهای موجود و یا رکوردهای مصنوعی مطابق شرایط ستون خاک پروژه (30 متر بالایی لایه بندی خاک) است. در مواردی که شرایط ژئوتکنیکی لایه بندی خاک با مشخصات رکوردهای موجود زلزله تطابق کافی را نداشته باشد ، تحلیل لرزه ای ستون خاک پروژه برای تبدیل رکورد زلزله و یا تولید رکورد مصنوعی مطابق شرایط ساختگاه انجام می شود و در تحلیل های تاریخچه زمانی به کار گرفته می شود. کلیه ضوابط آئین نامه 2800 در تولید و بکارگیری رکوردهای زلزله منظور می شوند و در نهایت برای تحلیل سازه بکار گرفته می شوند.

.

- تحلیل غیرخطی ترک خوردگی اعضای سازه بتن آرمه

مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ، مقادیر کاهش سختی (ناشی از ترک خوردگی) اعضای بتن آرمه را در غیاب محاسبات دقیق برای اعضای بتنی توصیه می کند. با انجام تحلیل غیرخطی با کنترل ترک خوردگی اعضا برای هر سازه خاص با هندسه و ارتفاع  و توزیع های مختلف سختی اعضا ، مقادیر متفاوتی از ضرایب کاهش سختی مورد پیشنهاد آئین نامه بدست می آید ، که محاسبه و بکارگیری آنها در تحلیل سازه قطعا سبب تطابق مدل طراحی و مدل واقعی سازه شده و درک رفتار صحیح سازه را در طراحی و ایمنی سازه موجب می شود.

برای مثال مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ضریب کاهش سختی ستون ها را در قابهای مهارنشده  0.7 توصیه می کند. در حالیکه تحلیل های دقیق ترک خوردگی اعضای سازه برای ستون ها ضریب کاهش سختی را از 0.2 تا 0.8 بسته به هندسه و ارتفاع سازه و توزیع های مختلف سختی اعضای بتن آرمه نشان می دهد . این تفاوت سبب طراحی اعضایی ضعیف تر و یا قوی تر از نیروهای موجود خواهد شد که در سازه های خاص ممکن است ایمنی سازه تحت تاثیر قرار گیرد.

از آنجا که مبحث نهم مقررات ملی ساختمان در بند 9-10-8-3 محاسبات دقیق برای منظور کردن اثر ترک خوردگی اعضای بتن آرمه را مجاز می داند ، با انجام تحلیل های غیرخطی ، به طور دقیق میزان ترک خوردگی و کاهش سختی اعضای بتن آرمه را محاسبه کرده و در مدل های تحلیل و طراحی بکار می گیرد. این مهم سبب درک صحیح رفتار سازه شده و ایمنی و اقتصاد پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد.

.

- کاهش پیچش و نامنظمی ساختمان

تغییر ابعاد تیرها ، ستون ها و دیوارهای برشی سبب تغییر توزیع سختی در سازه و جابجایی مرکز سختی سیستم می شود. از آنجا که فاصله مرکز جرم و سختی سازه سبب ایجاد پیچش در ساختمان و متعاقبا افزایش نیروهای طراحی اعضا می شود ، با جابجایی مرکز سختی و نزدیک کردن آن به مرکز جرم می توان از میزان پیچش ایجاد شده سیستم و نیروهای اعضا کاست و به اقتصاد پروژه کمک کرد. البته تغییر سختی اعضا به منظور کاهش پیچش ساختمان با رعایت کلیه ملاحظات و محدودیت های معماری انجام خواهد شد.

الگوریتم های مورد استفاده جهت کاهش پیچش ساختمان ، برای انواع سازه های قاب خمشی و مهاربندی بدون محدودیت ارتفاع کاربرد دارد و کاهش مصالح مصرفی و بهبود اقتصاد پروژه را در کنار دیگر آنالیزهای مورد استفاده به دنبال دارد.


صفحات سایت

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic